BiH i budućnost zaposlenja: S kojim vještinama će tržište rada biti konkurentno?

Bez autora
May 03 2025

U eri brze digitalizacije i tehnoloških promjena, tržište rada u Bosni i Hercegovini suočava se s izazovima koji zahtijevaju prilagodbu radne snage.

Poslovni svijet je sve više pod utjecajem novih tehnologija, od umjetne inteligencije (AI) i automatizacije do novih poslovnih modela i digitalizacije. S obzirom na to, radnici u BiH moraju razviti specifične vještine kako bi ostali konkurentni na tržištu rada.

1. Digitalne vještine: Ključ za budućnost

Jedna od najvažnijih vještina za tržište rada u BiH bit će digitalna pismenost. S obzirom na ubrzanu digitalizaciju u svim industrijama, razumijevanje i upotreba digitalnih alata i tehnologija postaje nužnost. To obuhvata širok spektar vještina, od osnovnog poznavanja rada na računaru do specijaliziranih znanja iz oblasti programiranja, upravljanja podacima i cyber sigurnosti.

Prema izvještajima Evropske komisije, zemlje u regiji, uključujući BiH, suočavaju se s nedostatkom radne snage koja posjeduje adekvatne digitalne vještine. Kako bi se osigurala konkurentnost na tržištu, potrebno je uložiti u obrazovne sisteme koji će mladima omogućiti sticanje ovih vještina već u osnovnoj i srednjoj školi, kao i kroz kontinuiranu edukaciju odraslih.

2. Umjetna inteligencija i automatizacija: Nove prilike za stručnjake

Tehnološki napredak ne znači samo prijetnju postojećim poslovima, već i stvaranje novih prilika. S razvojem umjetne inteligencije i automatizacije, bit će potrebno više stručnjaka koji razumiju kako ove tehnologije funkcioniraju i kako ih implementirati u različite industrije. Programeri, data scientisti, inženjeri za razvoj AI i stručnjaci za robotske procese bit će među najtraženijim profilima na tržištu rada u BiH.

S obzirom na to da Bosna i Hercegovina sve više usvaja napredne tehnologije u industrijama kao što su proizvodnja, logistika i zdravstvo, potražnja za stručnjacima u ovim područjima će rasti. Dodatno, obrazovni programi koji nude kurseve i diplomske studije u oblasti informatike, robotike i data science-a trebaju biti prioritet za obrazovne institucije u BiH.

3. MeSoft vještine: Kreativnost, kritičko mišljenje i komunikacija

Dok se digitalne vještine razvijaju brzo, vještine koje spadaju u kategoriju mekih vještina (soft skills) također postaju ključne za uspjeh na tržištu rada. S obzirom na to da će mnogi rutinski poslovi biti preuzeti od strane automata, radnici će morati razviti sposobnost kreativnog razmišljanja, rješavanja problema i efektivne komunikacije.

Kreativnost, kritičko mišljenje i sposobnost rada u timu bit će esencijalne vještine koje radnici u BiH trebaju razviti kako bi se uspješno nosili s promjenama u poslovnom okruženju. Također, sposobnost adaptacije na nove tehnologije i promjene u poslovnim procesima, kao i efikasna komunikacija u multikulturnim i digitalnim okruženjima, bit će među ključnim kompetencijama koje će tržište rada zahtijevati.

4. Poduzetničke vještine i inovacije

U BiH, kao i u mnogim drugim zemljama, poduzetništvo se smatra jednim od načina za prevladavanje izazova na tržištu rada. Razvoj poduzetničkog duha, inovativnog razmišljanja i sposobnosti za prepoznavanje poslovnih prilika postaje sve važniji. Obrazovne institucije, kao i privreda, trebaju ulagati u razvoj vještina koje potiču poduzetnički mentalitet i sposobnost upravljanja vlastitim projektima i firmama.

S obzirom na to da se BiH suočava s izazovima vezanim uz nezaposlenost, poticanje poduzetništva, posebno među mladima, može biti ključ za smanjenje nezaposlenosti i jačanje konkurentnosti na tržištu rada.

5. Stručnjaci za obnovljive izvore energije

S obzirom na globalne i nacionalne trendove prema održivosti i zaštiti okoliša, potražnja za stručnjacima u sektoru obnovljivih izvora energije bit će u porastu. BiH, koja ima značajan potencijal za korištenje solarnih, vjetro i hidroenergije, trebat će inženjere, tehničare i menadžere koji će upravljati projektima u ovom sektoru. Ulaganja u zelenu energiju također će biti prilika za razvoj novih radnih mjesta.

Budućnost tržišta rada u BiH bit će oblikovana brzim tehnološkim promjenama, ali i potrebom za novim vještinama koje će omogućiti konkurentnost radne snage. Digitalne vještine, razumijevanje umjetne inteligencije, meke vještine, poduzetnički duh i specijalizacija u sektoru obnovljivih izvora energije postat će ključni faktori koji će oblikovati uspješne karijere u BiH. Kako bi se osigurala konkurentnost, neophodno je ulagati u obrazovne sisteme i kontinuiranu edukaciju radne snage, jer će samo prilagodba novim uvjetima tržišta omogućiti radnicima da ostanu relevantni i konkurentni u budućnosti.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik